Quantcast
Channel: Svájci Cégalapítás » svájci gazdaság
Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

Az erős svájci frank

$
0
0
 
eros-svajci-frank-svajci-cegalapitasA svájci frankot gazdasági és politikai problémák idején “menekülő valutának” tekintik. Ez azt jelenti, hogy a befektetők és a spekulánsok svájci frankot vesznek, amikor például az euró vagy a dollár gyengélkedik vagy nyomás alatt áll.
 
A Svájci Nemzeti Bank (SNB) nem avatkozik be az árstabilitás érdekében, de ez megváltozhat, ami biztos, hogy a bank mindig a vonatkozó törvények szerint jár el.  
Fontos azonban, hogy a vonatkozó szabály szerint az SNB feladata a pénzügyi stabilitás megőrzése, de közben a gazdasági fejlődésre is ügyelniük kell.  
Az SNB 2009. márciusa óta avatkozik be a valutapiacon. Azonban 2010. májusában a GDP 15 százalékát pumpálták a frank gyengítését célzó manőverekbe a görög krízis első felvonása alatt. 2010. júniusára a Svájci Nemzeti Bank működésének történetében először veszteséget termelt. A 21 milliárd svájci franknyi veszteség miatt Philipp Hildebrand vezérigazgatót többször le akarták mondtatni. Azóta nem történt jelentős pénzpiaci beavatkozás.  
 

Az elmúlt húsz évben Svájc kifejezetten a kivitelre összpontosított, az áruk és szolgáltatások exportja 1990.-ben már a GDP harmadát termelte meg, tavaly ez már 57% volt. Az export erősödése a globalizációnak köszönhető. Még a válság ideje alatt sem szenvedett helyrehozhatatlan károkat a svájci kivitel, sőt az ügymenet is sokkal gyorsabban normalizálódott, mint más európai országokban. Az alpesi ország kereskedelmi potenciálját jól érzékelteti, hogy a kivitel közel harminc százalékát a gyógyszeripar állítja elő.

Kapcsolódó cikkek:

Külföldre jár vásárolni a svájciak 70 százaléka

Svájc a leginnovatívabb ország

Miért költöznek a külföldi cégek Svájcba?

A svájci gazdaság a “legliberálisabb” Európában

Még mindig Svájc a legversenyképesebb ország

Svájc lehet az ír válság nyertese

Svájci előny a gazdasági versenyben


Viewing all articles
Browse latest Browse all 11